
Ami csak az amerikai filmek fikciója volt 30-40 éve, az már lassan valóság. A robotok sprintelnek, rugdosnak, szaltóznak és még a sört is kinyitják. A kérdés már csak az, hogy mégis mire jó ez az egész.
Kétségkívül látványos, ahogy a Boston Dynamics által fejlesztett Atlas – embertelenül hatékony ízületeit kihasználva – összevissza tekeregve feláll, és pakolgat pár dolgot jobbra-balra. Mégis valahogy messzinek tűnik ez az egész, a Tesla pedig pont ezt a távolságot akarja feloldani.
Az általuk fejlesztett Optimus csoszogós vénember a konkurensek mellett, lassan mozog, esetlenül lépked, de a mögötte rejlő ígéret nagy (mint mindig Elon Musk projektjeinél). A cél ugyanis egy tapasztalati úton, klasszikus emberi utasításokkal tanuló és dolgozó robot piacra dobása. Egy olyan gépet akarnak összehozni, amit nem kell bonyolult szoftverekkel, speciális környezetben trenírozni egy adott feladatra.
Elég csak azt mondani, hogy “hé, Optimus, kavard meg a babgulyást!” A robot pedig erre szépen odasétál a bográcshoz, felismeri a rotyogó főzetet és elvégzi az utasítást. Nagyjából ezt demonstrálták legutóbbi videójukon, amelyen látható, ahogy a gépember kiviszi a szemetet, papírtörlőt tép, elhúzza a függönyt, megnyomja a gombot, megkavarja az ételt a gáztűzhelyen.
“Ez egy szuper nagy dolog” – mondta Musk, hozzátéve, hogy szerinte egyetlen találmány sem “lesz még csak megközelítőleg sem” olyan hatású, mint az Optimus. Milan Kovac, a Tesla Optimus-mérnöke az X-en azt írta, hogy “áttörést” értek el, és az Optimus “immár képes a tanulás nagy részét közvetlenül az emberi videókból megvalósítani”, ami felgyorsította a fejlődését.
Musk korábban úgy nyilatkozott, hogy a Tesla jövőjét a robotokban látja, mind az Optimus, mind a robotaxik terén. A CNBC-nek elmondta, hogy arra számít, az év végére Optimus robotok fognak dolgozni a Tesla gyárában.
Hangzatos ígéret, de korántsem úttörő: a Mercedes-Benz már kecskeméti gyárában teszteli azokat az emberszabású robotokat, amelyek a gyártósoron, hús-vér társaik mellett dolgozhatnak a jövőben.